پایین ترین قیمت ابزار ایمنی در فروشگاه ایمن مسیر رد کردن

ماسک پزشکی

اسپان باند چیست و دلیل استفاده آن در تولید ماسک چیست

اسپان باند در زمره‌ی منسوجات بی‌بافت و از جنس پلی‌پروپیلن است. اسپان باند به نام‌هاى پارچه‌ی یک‌بار مصرف، بى‌بافت، نبافته، لایه‌ی سوزنى، نبافته‌ی سوزنی و نبافته‌ی اسپان نیز شناخته می‌شود. این پارچه، مانند پارچه‌های معمول تاروپودی از الیاف انواع نخ نیست، بلکه از الیاف پرس تشکیل شده است. پارچه‌ی اسپان باند با ضخامت و وزن‌های مختلفی تولید می‌شود، از این رو به بی‌بافت یا نبافته شهرت دارد. برای درک بهتر از مفهوم واژه‌ی منسوجات بی‌بافت، می‌توانید نوع بافت نمد و موکت را در نظر بگیرید. مصارف پارچه‌ی اسپان باند آنقدر زیاد است که همه با آن سر و کار دارند. این پارچه در تولید چای کیسه‌ای تا صنایع نظامی به کار می‌رود. اکثر افراد در طول روز با این پارچه سر و کار دارند، اما یا اسم آن را نمی‌دانند یا با آن آشنایی ندارند.

در فرآیند تولید پارچه‌ی اسپان باند، مواد اولیه در دستگاه اکسترودر وارد می‌شوند. پس از ذوب، پلی‌پروپلین وارد مجموعه‌ای از سوزن‌های سرنگ‌مانند می‌شود که با فشار وارده از طرف اکسترودر باعث خروج مواد مذاب به صورت الیاف بسیار باریک به شکل رشته‌های فیلامنت‌ می‌شود. فیلامنت‌ها بعد از خنک شدن به شکل آیرودینامیک روی نقاله‌های خط تولید، کش داده شده و لایه‌های اسپان تولید می‌شود. ویژگی‌های پارچه‌های اسپان باند فاکتورهایی که انواع پارچه‌های اسپان باند را از یکدیگر متمایز می‌کند، شامل موارد زیر است:

* وزن ( گرماژ )

* عرض

* رنگ‌بندی

* طول هر رول

همچنین پارچه‌های اسپان باند ممکن است ویژگی‌های زیر را داشته یا نداشته باشند:

* آب‌گریز

* آب‌دوست

* ضد آب یا واترپروف

* چاپ‌دار یا ساده

* آنتی‌باکتریال

* آنتی‌یووی

* لطافت

پارچه‌های اسپان باند چندلایه این نوع پارچه به صورت لایه‌ای نیز تولید می‌شود؛ معمولا بین یک تا سه لایه. در اسپان باند لایه‌ای، تعداد لایه را در کنار s نمایش می‌دهند. برای نمونه به اسپان باند سه لایه ۳s یا sss مى‌گویند.

 ماسک سه لایه sms که لایه داخلی و خارجی آن اسپان است و در وسط آن یک لایه از مواد ملت بلون قرار دارد.این ماسک برای جلوگیری از نفوذ ذرات معلق موجود در هوا از قبیل میکروب‌ها (ویروس‌ها و باکتری‌ها) به داخل دهان یا بینی مورد استفاده قرار می‌گیرند و نیز افرادی که در معرض مواجه با بزاق و یا ترشحات تنفسی دیگران هستند، کمک می نماید.

ملت بلون (Meltblown ) یکی از انواع منسوجات بی بافت است که ظرافت الیاف پارچه و قدرت نفوذ‌ناپذیری بسیار بالا در برابر مایعات آن را تبدیل به یکی از پرمصرف‌ترین انواع منسوجات بی‌بافت کرده است. ماده‌ی اولیه‌ی اصلی در تولید پارچه ملت بلون همچون پارچه‌ی اسپان باند، پلی پروپیلن است.

ملت بلون از فیلامنت هایی با طول مختلف و ظرافت های (دنیر) ۱ الی ۵ میکرون تشکیل شده اند.

مهمترین مصارف ملت بلون

همانطور که گفته شد پارچه های ملت بلون در برابر مایعات قدرت نفوذ ناپذیری بالایی دارند و همین مورد سبب شده تا از ملت بلون در صنعت فیلتراسیون و تولید انواع فیلتر ها استفاده شود.

  • تولید ماسک های تنفسی
  • تولید فیلترهای صنعتی
  • فیلتراسیون دستگاههای تصویه آب
  • و ده ها کاربرد فراوان دیگر

کاربرد انواع پارچه‌های اسپان باند کارگاه‌های تولیدی با توجه به نوع مصارف می‌توانند به حوزه‌های مختلف این پارچه‌ی پرمصرف ورود کنند. لازم به ذکر است برای ورود به این تولیدات به دستگاه دوخت، برش، دوخت حرارتی و دستگاه چاپ پارچه‌ی اسپان باند نیاز است. در اینجا به جز مصارف پزشکی و بهداشتی ، سایر موارد مصرف پارچه های اسپان باند  به صورت تیتروار،  ذکر می‌گردد.


الف ) مصارف پزشکی و بهداشتی

ب ) مصارف کشاورزی

پ) مصارف صنایع اتومبیل‌سازی

ت) صنعت راه و ساختمان

ث) صافی‌های صنعتی

ج) صنایع بسته‌بندی و کاور

چ) محیط زیست

ه) موارد متفرقه

الف ) مصارف بهداشتی و بیمارستانی : دستمال خیس و بهداشتی، لباس اتاق عمل و جراحی، زیرانداز، روانداز و لباس بیمار، کلاه و ماسک، لباس یک‌بار مصرف، روکش کفش و تجهیزات، ساک وسایل، رویه‌ی بهداشتی پوشک و نوار بهداشتی، لایه‌ی هیدروفیل و… از این پارچه بهره می گیرند.

متراز تولید شده برای پارچه های بیمارستانی در عرض های ۱۰۰ , ۱۲۰ و ۱۶۰ است و میزان وزن آن ها ۱۶ گرم به بالا می باشد. گرماژ اسپان باند از وزن٢٠ تا ١١٠ گرم به صورت مضرب ۵ بالا می رود که برای مصارف بیمارستانی معمولا از وزن بین ٣٠ تا ۶٠ گرمی استفاده می شود.

پارچه اسپان بی بافت دارای تنوع رنگ سفید، آبی، صورتی، آبی نفتی، قرمز، سبز و … می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

--

جستجوی کالا